Підписатися на RSS

Рекомендації вихователям щодо збереження зору дітей

Найбільшу кількість вражень про навколишній світ мозок отримує через зір. Зір є визначальним у формуванні уявлень про реально існуючі предмети і явища. За допомогою зору пізнаються суттєві ознаки різноманітних об'єктів (світло, колір, форма тощо), здійснюється орієнтація у просторі, спостерігаються зміни у природі. Зорово-просторові уявлення мають особливо важливе значення у руховій сфері (оскільки рухи розвиваються під зоровим контролем) та у процесі навчання, так як оволодіння буквами алфавіту, числовими зображеннями і т.п. базується на зоровому сприйнятті.

Характерні особливості зорового сприйняття - дистанційність, миттєвість, одночасність і цілісність. Зоровий контроль - основоположний момент пізнання предмета. Зоровий аналізатор тісно взаємодіє з руховим, дотиковим, слуховим, нюховим аналізаторами, утворює з ними складні системи зв'язків. Роль зорового аналізатора у психологічному розвитку дитини велика і унікальна. Порушення його діяльності викликає у дитини значні ускладнення у пізнанні оточуючої дійсності, звужує можливості, обмежує її орієнтацію.
Для запобігання розладам зору у дітей необхідно своєчасно, починаючи з раннього віку, проводити комплекс профілактичних заходів - гігієнічних, офтальмологічних, педагогічних. Зір дітей перевіряють щорічно. Велике значення для збереження зору дітей має правильний режим дня та раціональна організація занять у дитячих дошкільних закладах, школі та вдома. Відповідно до гігієнічних рекомендацій тривалість кожного виду занять (малювання, ліплення і т.д.) у молодшій та середній групах дитячого садка не повинна перевищувати 15 хе., у старшій та підготовчій групах - 20 хв. З перервами між ними 5 хв. Чергування таких занять із фізкультурними, музичними позитивно впливає на функціональний стан основних систем організму, у тому числі на зір. Між заняттями, пов'язаними з напруженням очей, слід підійти до вікна та протягом деякого часу дивитися вдалину.


Діти з найменшого віку повинні регулярно займатися фізкультурою, загартуванням. Це буде сприяти правильному розвиткові органа зору.
Сьогодні у кожній сім'ї є телевізор, і діти з насолодою дивляться його. Однак, на думку лікарів-гігієністів, недодержання режиму та умов перегляду передач може бути однією з причин розладу зору (зокрема появи короткозорості), зниження рухової активності, хронічної перевтоми.

Дитина 4 років може без шкоди для здоров'я дивитися телепередачі не більше 15 хв., з 4 до 7 років - ЗО хв. Необхідно пам'ятати, що тривале сидіння біля телевізора скорочує час перебування дітей на свіжому повітрі. Під час перегляду телепередач у кімнаті повинна горіти лампа, щоб не було різкого контрасту в освітленні. Відстань від екрана має становити не менше двох метрів. Перед переглядом кімнату слід добре провітрити.
Для правильного розвитку зору у дітей дуже важливо раціонально організувати їхнє робоче місце. Столи і стільці мають відповідати зросту дитини (таблиця). Сидіти вона повинна так, щоб міцно, усією ступнею опиратися на підлогу або підставку! Правильно підібрані меблі сприяють розвитку хорошої осанки, створюють оптимальні умови для зорової роботи.

/Files/images/507510398378.jpg

Зріст дитини (см)

Висота над

підлогою (см)

Краю кришки стола

Краю кришки стільця

110-115
115-130

48
54

28
32

Велике значення має також освітлення приміщення. Якщо дитина займається за столом, то крім загального освітлення, має горіти настільна лампа потужністю 60 Вт з абажуром. Світло повинно бути матовим (матова лампа) і рівномірно освітлювати робоче місце. Під час писання, малювання, креслення джерело світла слід розміщувати спереду ліворуч, під час читання - можна й праворуч. Сидіти треба прямо, щоб очі від робочої поверхні були на відстані зігнутої в лікті руки (30-40 см). Не рекомендується читати, грати лежачи, особливо на боку, а також під час перебування у транспорті. Такі незручності призводять до стомлення зору та головного болю.
Велике значення має також профілактика травм очей. Частіш за все вони трапляються у дітей 6-12 років і пов'язані з невмінням поводитися з гострими предметами. Дітей слід вчасно навчити поводженню з гострими предметами, і стежити, щоб ці предмети ви¬користовувалися за призначенням, а не як іграшки. Ні в якому разі не можна дозволяти дітям гратися з рогатками, палицями тощо. Спортивні травми трапляються порівняно рідко, але їх можна уникнути, якщо бути уважними під час катання на лижах, гри в хокей тощо.

Пропонуємо комплекс вправ, які слід проводити декілька разів на день перед складною зоровою роботою та після неї:

1. Міцно замружити очі на 3-5 секунд, а потім відкрити. Повторити 6-8 разів. Вправа зміцнює мускули повік, розслабляє мускули очей та покращує кровообіг.

2. Швидко моргати протягом 15 секунд. Повторити 3-4 рази. Вправа покращує кровопостачання мускулів ока.

3. Закрити очі та масажувати повіки круговими рухами пальців протягом З хвилин. Вправа розслабляє мускули очей, покращує їх кровопостачання.

Засвоївши дану методику, ви не лише допоможете дітям, а й собі закріпите зір. У питаннях виховання здорової дитини не може бути дрібниць. Від стану зору багато в чому залежить успішне виконання і навчання дітей, якість виконання ними навчальних завдань, а у майбутньому і професійної роботи. Виконання викладених рекомендацій допоможе попередити виникнення очних хвороб.

Кiлькiсть переглядiв: 1716

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.